EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Wszystkie artykuły

Chłodzenie nagrzewnicami – i odzysk chłodu z osuszania

Osuszanie powietrza / odwilżanie i chłodzenie nagrzewnicami

Osuszanie powietrza / odwilżanie i chłodzenie nagrzewnicami


    Osuszanie powietrza bez użycia ciepła systemowego?
         Jest sprawdzony sposób by dostarczyć chłód do central bez chłodzenia a w przypadku, kiedy korzystamy z osuszania/odwilżania to odzyskujemy ciepło z central bez chłodnic zamiast płacić za ciepło z systemowe a gratis  uzyskujemy schłodzenie powietrza w centralach bez chłodnic.
Jak to zrobić z poziomu systemu zarządzani budynkiem BMS?:
1. Odłączamy dopływ ciepła z miasta do obiegu do CT(np. przez krzywą grzania )
2. Zapewniamy prace pomp CT byśmy mieli ciągły obieg CT
3.  Otwieramy nagrzewnice wtórne w centralach z zapasem chłodu gdzie woda jest chłodzona (w odwilżaniu/osuszaniu za darmo).
4. Otwieramy “nagrzewnice” w centralach garażowych  które teraz działają jak chłodnice i a czynnik nam się podgrzewa czyli oddaje chłód który pobraliśmy z innych central.
Podsumowanie:
Rozwiązanie stosowałem przez kilka miesięcy i daje realne efekty. Kiedy włącza się proces odwilżania/osuszania to mamy duże oszczędności na zużyciu ciepła i gratis darmowe chłodzenie central bez chłodnic. Na moim przykładzie w budynku tworzy się pętla wody  o temp. ok 19-23,5 st. Chłodzenie na centralach bez chłodnic w granicy 1,5-5 st. (bez skroplin) podobnie przy osuszaniu  podgrzewanie od 1,5 do 3 st.  Stosując to rozwiązanie Zaoszczędziłem ok. 150 Gj Ciepła na osuszaniu w stosunku do poprzedniego roku, kiedy było używane ciepło do osuszania z węzła.  Dodatkowo pewne jestże zaoszczędziłem znaczne ilości energii elektrycznej na chłodzeniu budynku gdyż centrale bez chłodnic i te, które nie potrzebują realizowani a osuszania realnie CHŁODZIŁY NAGRZEWNICAMI i dzięki temu klimakonwektory zużywały mniej chłodu.
Rozwiązanie To też jest przydatne by realizować częściowe, ale odczuwalne chłodzenie centralami z samymi nagrzewnicami. Wkraplanie się wody? Nie odnotowałem tego, pętla wody ma 19-24 st. w zależności o temperatury zewnętrznej, zatem jest bezpieczne i e efektywne rozwiązanie z wykorzystaniem istniejących instalacji bez żadnych modyfikacji

 

             Podsumowując. Na zarządzanym przeze mnie bardzo wymagającym budynku sprawdziłem, że możemy realizować osuszanie bez użycia ciepła z miasta podnosząc przy okazji komfort niechłodzonych projektowo stref!  W ciągu miesiąca czerwca na samej energii cieplnej zaoszczędziłem ponad 100 GJ! W porównaniu  czerwca do poprzedniego roku to  ok. 190 GJ ale czerwiec w tym roku nie był aż tak upalny i wilgotny. Jak  ktoś nie osusza powietrza  a ma strefy nie chłodzone np. przegrzane garaże, i inne pomieszczenia to może  je chłodzić przy użyciu istniejącej infrastruktury.

(Visited 266 times, 28 visits today)

Zostaw swój komentarz